Dünya 6. ekonomik gücü
Dünya 7. ihracatçısı
Avrupa 1. tarım üreticisi ve ihracatçısı
Dünya 1. turistik destinasyonuBE SMART : CHOOSE FRANCE

Fransa’nın ekonomik gücü

Tek başına 65 milyondan fazla tüketiciyi temsil eden Fransa, Avrupa’nın en büyük 2. pazarı konumundadır. Almanya'dan sonra Avrupa’da en fazla nüfusa sahip olan ülkedir. Nüfusun %77,4 ü kentlerde yaşamakta olup ülkenin en büyük kentsel yerleşim merkezi toplam nüfusunun %16’sını barındıran başkent Paris’tir.


Fransa, eğitimli işgücü, kaliteli altyapısı ve güçlü ekonomik pazarı sayesinde, önemli ölçüde doğrudan yabancı sermaye yatırımı çeken bir ülkedir. Öte yandan Fransa en çok yabancı yatırımcıların, sanayi yatırımı için geldiği ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır.

Yenilikçi ve yenilikçiliği destekleyen Fransız şirketleri birçok alanda dünyada birinci sıradadır: havacılık ve uzay, nükleer sanayi, inşaat malzemeleri, sanayi gazları, lastik sanayii, kozmetik, sigorta, moda... Fransa, sadece bir tarım ülkesi olarak değil, yiyecek ve içecek alanındaki kalite ve zarafeti bakımından da başvurulan yegâne ülke olarak konumunu korumaktadır.

Fransa / Türkiye işbirliği

16. yüzyıla dayanan Fransız Türk ilişkileri hem kültürel hem de ekonomik anlamda daima zengin olmuştur. Türkiye'de 400'ü aşkın Fransız şirketi mevcut ve Fransa Türkiye'nin 6. ticaret partneridir. Fransa, Türkiye'de anahtar sektörlerde 80.000’den fazla istihdam sağlamıştır. Büyük ulusal ve uluslararası firmaların çoğu Türkiye'yi bölgesel bir üs olarak seçmiş durumdadır.

Fransa'nın Türkiye'ye ihracatında, otomobil, otomobil yan sanayi ürünleri ile uçaklar ve uçak motorları, demir-çelik ürünleri ve eczacılık ürünleri belli başlı kalemleri oluşturmaktadır. Ayrıca, Fransız lüks markaları Türkiye’de oldukça ilgi görmektedir.

Fransa’nın, Türkiye'den ithalatında ilk sırada otomobiller ve tamamlayıcı yan sanayi ürünleri yer almaktadır. İç giyim, deri ürünleri hariç olmak üzere dış giyim, beyaz eşya ise diğer önemli ithalat kalemlerini oluşturmaktadır.

Fransa hakkında daha fazla bilgi için BUSINESS FRANCE web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Fransa’nın ekonomik cazibesini keşfetmek için BURAYA TIKLAYINIZ

Advantis Consulting, Britanya, Paris, Lyon gibi Fransa’nın önde gelen bölgelerinin Sanayi ve Ticaret Odalarının iş ortağı ve Türkiye’de koludur. Her bir bölgenin gücünü keşfetmek için, ilgili olduğunuz bölgeye tıklayınız.

Brittany bölgesi, 109 laboratuvara ve 10.000'e yakın araştırmacıya kolay erişim imkânı sunmasıyla, inovasyon anlamında olağanüstü potansiyele sahiptir. Canon veya Orange gibi dev şirketlerinden gelen özel Ar-Ge merkezlerinin yanı sıra inovasyon, yeni start-up’lar, ulusal çapta tanınmış teknoloji platformları (CNRS, IFREMER, INRIA, INSERM, INRA, ANSES, IRSTEA, Agrocampus) sayesinde, dinamik bir kent haline gelmiştir.

İnovasyon merkezi

Sektörel kümeler barındıran bölgeArGe’nin merkezi

Ulaşımı kolayKalifiye ve nitelikli iş güçü

Olağanüstü yaşam kalitesiBrittany bölgesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın

Avrupa kalbinde konumunda olan Paris bölgesi, Avrupa'nın en yüksek GSYH’ye sahiptir. 3 uluslararası havaalanı ile, Seine nehri boyunca 3 limanı (Paris, Rouen ve Le Havre) ile Fransa’nın en büyük liman kompleksini oluşturmakta ve en önemli Avrupa şehirlerine en fazla 3 saat uzaklıktadır. Dünyanın en çok turist çeken şehri olarak da kayıtlara geçen Paris, cazibe merkezi olarak dolu fırsatlar ve avantajlar sunmaktadır.

Avrupa’nın en önemli ticari merkezi

İddialı kentsel dönüşüm projeleriÜstün ulaşım imkanları

Güçlü gayrimenkul arzıYeteneklerin kaynağı

Eşsiz kültürel mirasBrittany bölgesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın

Paris'ten sonra, en fazla yabancı yatırımcı çeken Lyon kenti, son derece gelişmiş ve optimize edilmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Avrupa karar mercilerinin %46'sı tarafından Fransa başkentinin ana rakibi olarak görülmektedir. Lyon kenti, bilim, sanat ve inovasyon alanlarında birçok insana katkı sağlamıştır. Fransa'nın ikinci büyük yüksek öğrenim ve araştırma enstitülerini barındıran şehir, önemli bir merkez haline gelmiştir.

Uluslararası inovasyon merkezi

Kalifiye ve nitelikli öğrencilerÇok verimli ulaşım sistemi

Uluslararası şirketler için bir üsBüyük kentsel projeler

Yüksek yaşam kalitesiBrittany bölgesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın